Поради виборцям

 • Визначайтесь з тим, за кого голосуватимете, заздалегідь. 5 вересня оголошують кандидатів – вивчіть, хто саме балотується у вашому районі, окрузі. Ознайомтесь з програмою та біографією кандидатів, стежте за новинами. Ставте політикам конкретні питання (наприклад, “Звідки гроші?”) і очікуйте чітких відповідей.
 • Уважно придивіться до кандидата. Як правило, виступи політиків ретельно зрежисовані іміджмейкерами, але все ж є деталі поведінки, універсальні для всіх і за якими можна з`ясувати, наскільки щирий ваш кандидат. Так, якщо людина смикає плечима, часто моргає, чухає кінчик носа – вона, швидше за все, бреше.
 • Звертайте увагу не тільки на те, що говорить ваш кандидат, але і як він це робить. Якщо ви бачите, що кандидат не намагається почути аудиторію, а веде тільки монолог – значить, він не нестиме відповідальності за свої слова.
 • Не очікуйте від кандидата гречки та інших подачок. Гра на корисливості, тим паче в розпал економічної кризи, – найлегший шлях для злодіїв потрапити до влади.
 • Придивіться, наскільки ваш кандидат вам близький. Чи можете ви його уявити у себе вдома, за обідом? Чи можете ви з ним вести адекватний діалог? Якщо так, тоді голосуйте.
 • Питайте у кандидата в депутати конкретні речі. Якщо він оперує цифрами, знає, скільки в окрузі шкіл або лікарень – то, як мінімум цікавиться проблемами району.
 • Перевірте себе у Державному реєстрі виборців, зареєструвавшись в Особистому кабінеті виборця. Протягом доби ви отримаєте інформацію щодо своїх даних у ДРВ на електронну адресу, вказану при реєстрації. Подання та обробка даних здійснюються у відповідності до Закону “Про захист персональних даних”. У випадку, якщо вас не включено до Державного реєстру виборців, або ваші дані потребують корегування, ви маєте особисто звернутися до органів ведення Державного реєстру виборців з письмовою мотивованою заявою за вказаними контактами.
 • Йдучи на вибори, не забудьте ваш паспорт, який обов’язково потрібен для голосування, або військовий квиток для військовослужбовців. Впевніться, що у паспорті вклеєне фото у зв’язку з досягненням 25 або 45 років – інакше бюлетень вам не видадуть. За закордонним паспортом можна голосувати лише на закордонних виборчих дільницях.
 • Візьміть власну ручку для заповнення бюлетеня, адже траплялися випадки, коли в кабінки для голосування недоброзичливці підкладали ручки зі зникаючим чорнилом.
 • Якщо ви ненавмисно зіпсували бюлетень (не там поставили “пташку”), на ваше прохання його зобов’язані замінити на такий же чистий, але не більше одного разу.
 • Право проголосувати вдома мають ті, хто не може фізично (або йому важко) вийти з дому: паралізовані, люди похилого віку, інваліди, люди на лікарняному. Останнім треба передати в виборчком за місцем голосування заяву та довідку з поліклініки, решті достатньо заяви. До вас зобов’язані прийти в день голосування з опечатаною урною.
 • Не передавайте стороннім особам бюлетень, якщо вам обіцяють за нього заплатити. За винос бюлетеня світить стаття Кримінального Кодексу України, яка передбачає три роки позбавлення волі.

Close